There were 350 entries judged and 159 registered participants, judges, and stewards.

Best of Show Winners

Best of Show – Beer

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
N/AKen DeMarreeSundried Sour 28C: Wild Specialty BeerNiagara Association of Homebrewers
1stPhil BoulangerAztec Stout30A: Spice, Herb, or Vegetable BeerUNYHA
3rdANDREW JONESWeizen10A: WeissbierUNYHA

Best of Show – Cider

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
2ndStephen WilsonSnow White C2D: Ice Cider

Winning Entries

Category 1: Standard American Beer (9 entries)

PlaceBrewerNameStyle
3rdPaul Grenier
Co-Brewer: Dave Luckenbach
Deer In Headlights1B: American Lager

Category 4: Pale Malty European Lager (6 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stBrian RichardsPoundage4A: Munich Helles
2ndPhil BoulangerHemlock Helles4A: Munich Helles

Category 5: Pale Bitter European Beer (5 entries)

PlaceBrewerNameStyle
2ndKyle EricksonKolsch5B: Kolsch
3rdKevin DiTondo Penalty Kill Kolsch5B: Kolsch

Category 6: Amber Malty European Lager (7 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJames BurtSmoke On The Water6B: Rauchbier
2ndSteven Landgren
Co-Brewer: Peter Leas, Roger & Darlene Magrin, Paul VanHorn, Kevin Leas & Lisa, Mark Hall, Steve, Robert & Corky Tryon And Dan Kingsley
Ur Einbeck6C: Dunkels Bock

Category 8: Dark European Lager (3 entries)

PlaceBrewerNameStyle
3rdKevin DiTondo Dangle Dunkel8A: Munich Dunkel

Category 9: Strong European Beer (10 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stTravis Fisher
Co-Brewer: Danielle Fisher
Danni's Double Decock Dopplebock9A: Doppelbock

Category 10: German Wheat Beer (8 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stANDREW JONESWeizen10A: Weissbier
2ndMike Eagan
Co-Brewer: Ian Calder
Heuseweizen10A: Weissbier
3rdErik Reinheimer2017 Hefeweizen10A: Weissbier

Category 11: British Bitter (8 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stAndrew Brooks
Co-Brewer: Patricia Brooks
Joshua11C: Strong Bitter
2ndKeith McCullum
Co-Brewer: Steve Howles
Eckankar Snakebite Bitter11C: Strong Bitter
3rdThomas OcqueEasy ESB11C: Strong Bitter

Category 13: Brown British Beer (8 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stChristian WolffBritish Dark Mild13A: Dark Mild
2ndWally Kopinski
Co-Brewer: Wally Jr.
Working Man Porter13C: English Porter
3rdTyler MillerBritish Shorthair13A: Dark Mild

Category 15: Irish Beer (9 entries)

PlaceBrewerNameStyle
2ndVince NataliSmuggler's Irish Stout15B: Irish Stout

Category 16: Dark British Beer (13 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stAustin GeorgeTropical Stout Maria16C: Tropical Stout
3rdSteven Landgren
Co-Brewer: Dan Kingsley, Mark Hall, Matt Killeen, Brian Albrecht And Jim & Marsha Haak
Dark & Siiky16B: Oatmeal Stout
HMGeoff Heusinger
Co-Brewer: Mike Eagan
A.Wake Stout16A: Sweet Stout

Category 17: Strong British Ale (6 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stTim BergstresserShut Ye Geggie 17C: Wee Heavy
3rdSteven Landgren
Co-Brewer: Peter Leas, Roger & Darlene Magrin, Matt Killeen And Mark Hall
He Ain't Heavy17C: Wee Heavy

Category 18: Pale American Ale (16 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stPhil BoulangerCosmos18B: American Pale Ale
1stBex MerusiHelen's Blonde18A: Blonde Ale
3rdThomas OcqueMultibeast18B: American Pale Ale

Category 19: Amber and Brown American Beer (11 entries)

PlaceBrewerNameStyle
2ndHollen GroffMaple Brown Ale19C: American Brown Ale

Category 20: American Porter and Stout (25 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stRachel SpallinaBusty Porter20A: American Porter
2ndBrian RichardsNomadic20A: American Porter
2ndSteve ZollerWho Is Feeling Imperial?20C: Imperial Stout
3rdKeith McCullum
Co-Brewer: Steve Howles
New Year Porter20A: American Porter

Category 21: IPA (37 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stQuinn SturgeWhole Trunk IPA21B: Specialty IPA
1stThomas OcqueAnyway, An IPA21A: American IPA
2ndTodd Jech
Co-Brewer: Jeff Morante
Crimson Tilework21B: Specialty IPA
2ndPeter WoodworthStonethrowers IPA21A: American IPA
3rdChristian WolffRye IPA21B: Rye IPA
3rdNicholas Gratch
Co-Brewer: Jon Roberts
Citra Fury21A: American IPA
HMPhil BoulangerLupulo Nimbus21B: Specialty IPA

Category 22: Strong American Ale (18 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stPhil BoulangerBig Decisions22B: American Strong Ale
1stMike RichDouble IPA22A: Double IPA
2ndKyle EricksonI See Double IPA22A: Double IPA
2ndMark ScibiliaWheat Heavy22D: Wheatwine
3rdChristopher Gadawski
Co-Brewer: Jonathan Carter
Paltry Misgivings22A: Double IPA
3rdTimothy YoungMaharani22C: American Barleywine

Category 23: European Sour Ale (4 entries)

PlaceBrewerNameStyle
2ndErik ReinheimerFlanders Red23B: Flanders Red Ale

Category 25: Strong Belgian Ale (17 entries)

PlaceBrewerNameStyle
2ndSean HarnettA Fine Mistake25B: Saison
3rdJason ChangSaison DuChang25B: Saison
3rdMark ZanatianCharade25A: Belgian Blond Ale

Category 26: Trappist Ale (17 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stPhil BoulangerSouth Gilpin Abbey26D: Belgian Dark Strong Ale
1stJohn SullivanSingle Trap26A: Trappist Single
2ndDerek EdingerQuadrupel Monk26D: Belgian Dark Strong Ale
HMTim Belczak12 Westies26D: Belgian Dark Strong Ale

Category 28: American Wild Ale (6 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stKen DeMarreeSundried Sour 28C: Wild Specialty Beer
3rdKen DeMarreeCasey At The Bat 28B: Mixed Fermentation Sour Beer

Category 29: Fruit Beer (15 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stDavid Nazzaro
Co-Brewer: Ronald Nazzaro
Cumquat Saison29A: Fruit Beer
2ndPhil BoulangerMoku Niu29A: Fruit Beer
3rdPaul Grenier
Co-Brewer: Dave Luckenbach
Apri -Cot-Dabra29A: Fruit Beer

Category 30: Spiced Beer (17 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stPhil BoulangerAztec Stout30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
2ndGeoff Heusinger
Co-Brewer: Mike Eagan
Morning Joe30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
3rdWill GardinerXOXO30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
HMCraig SherwoodXOCO30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer

Category 31: Alternative Fermentables Beer (4 entries)

PlaceBrewerNameStyle
3rdMichael Slattery
Co-Brewer: None
Rye Stout31A: Alternative Grain Beer

Category 33: Wood Beer (10 entries)

PlaceBrewerNameStyle
2ndPaul Grenier
Co-Brewer: Dave Luckenbach
Swallow Your Soul33B: Specialty Wood-Aged Beer
3rdAl SchichlerOld Rasputin Clone33A: Wood-Aged Beer
HMSteve Zoller
Co-Brewer: Craig Zufelt, Bob Lewandowski, Chris Donnelly, John Reid, Dan DeCristofaro, Denny Boor, Todd Jech
Oliver's Barrel33A: Wood-Aged Beer

Category 34: Specialty Beer (7 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stBob CharboneauAll Mixed Up. 34B: Mixed-Style Beer
2ndCraig SherwoodSpruce Juice34C: Experimental Beer
HMJeffrey CliftMinted Wonder34C: Experimental Beer

Category C1: Standard Cider and Perry (8 entries)

PlaceBrewerNameStyle
2ndPhil BoulangerPommedemoniumC1A: New World Cider

Category C2: Specialty Cider and Perry (10 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stStephen WilsonSnow White C2D: Ice Cider

Category M1: Traditional Mead (4 entries)

PlaceBrewerNameStyle
4thMatthew SlatteryBuckwheatM1B: Semi-Sweet Mead

Category M4: Specialty Mead (2 entries)

PlaceBrewerNameStyle
3rdSteven LandgrenOle SmokeyM4A: Braggot